Felsőoktatási körkép és hasznos tanácsok az együttműködések kialakításához
A német egyetemek tekintélyes együttműködő partnerek
Németország az egyik legvonzóbb ország, ha továbbtanulásról van szó. A német egyetemek és főiskolák ugyanis elismert együttműködőpartnerek, különösen innovációs potenciáljuknak és nagy hagyományaiknak köszönhetően, valamint annak, hogy jelentős hangsúlyt fektetnek a nemzetköziesítésre.
A német felsőoktatási rendszer rendkívül sokszínű. A felsőoktatási intézmények összesen három különböző kategóriába sorolhatók: az elsőbe tartoznak az egyetemek, a másodikba a főiskolák, ahol a hangsúlyt a gyakorlati kutatásokra helyezik, a harmadikba pedig a művészeti és zenei főiskolák. A legtöbb intézmény állami támogatásokból tartja fent magát és a tartományok felügyelete alá tartozik. További információkért látogasson el az angol nyelvű Hochschulkompass.de honlapra.
Hogyan alakíthatnak ki együttműködést német egyetemekkel?
Első lépés: Az együttműködés célkitűzéseinek meghatározása
Az együttműködés kezdetén érdemes kitűzni a közösen elérendő célokat. Ennek érdekében fontos tisztázni a következőket:
- Mely szakterületeken belül valósulna meg az együttműködés? Ezek kiválasztásánál érdemes figyelembe venni azokat a témaköröket, amelyek a német és a külföldi intézménynek egyaránt fontosak.
- Milyen az intézmény színvonala – például a hallgatók, a kutatás és/vagy az oktatás tekintetében?
- Melyek az elérni kívánt célok? Néhány példa: a hallgatók/német kutatók számának növelése a külföldi intézménynél (vagy fordítva); a tantervek bővítése a német intézmények online felületeinek felhasználásán keresztül; közös kutatási projektek stb.
- Milyen meglévő alapokon nyugszik az adott egyetemhez vagy főiskolához fűződő kapcsolat? Volt-e korábban valamilyen együttműködés a két fél között? Jártak-e már hallgatók/kutatók/oktatók a másik intézménynél, esetleg eltöltöttek-e ott hosszabb időt?
- Milyen hosszú időszakra vonatkozna az együttműködés?
Végezetül az is fontos, hogy ezeket a célokat minden egyes egyetem és főiskola esetében, amellyel szeretnének együttműködni, külön meghatározzák. Így ugyanis vonzó együttműködési projektet tudnak majd összeállítani a másik intézmény számára.
Második lépés: A lehetséges németországi együttműködő partnerek beazonosítása
Számos különböző módon találhatják meg az ideális együttműködő partnereket. Érdemes lehet például tudományos folyóiratokban olyan német kutatók publikációit keresni, akik az Önök szakterületén tevékenykednek, hiszen ez jelentősen megkönnyítheti a kapcsolatfelvételt. Ezen kívül pedig kideríthetik, hogy hallgatóik közül kik voltak korábban DAAD-ösztöndíjasok vagy kik végeztek német egyetemeken/főiskolákon, és az ő közvetlen kapcsolataikat is felhasználhatják.
Egy másik lehetőség az internetes keresők használata. Íme néhány hasznos példa:
- Hochschulkompass (csak angol nyelven): Információk az összes állami és államilag elismert felsőoktatási intézményről, valamint a tanulmányi lehetőségekről, kutatásról és a nemzetközi együttműködésekről (linkekkel).
- GERiT (csak angol nyelven): A Német Kutatóközösség (DFG) és a DAAD a Német Rektori Konferenciával közösen létrehozott kutatási adatbázisa, amely 23 ezer német egyetem, főiskola és nem egyetemi kutatóintézet projektjeit tartalmazza.
- Study in Germany (csak angol nyelven): A DAAD és a Német Szövetségi Oktatási és Kutatási Minisztérium tanulmányi lehetőségeket tömörítő portálja, amely nemzetközi hallgatók számára készült.
- Research in Germany: Információk a németországi kutatás és innováció világáról. Betekintést nyújt a német kutatási rendszerbe és az ehhez kapcsolódó potenciális anyagi támogatási lehetőségekbe.
Harmadik lépés: Kapcsolatfelvétel a német egyetemekkel
- Derítsék ki, ki az egyetem külügyi hivatalának illetékes munkatársa, kik azok a kutatók/tudósok, akikkel együtt szeretnének működni, vagy járjanak utána, ki az érintett kar dékánja.
- Írjanak egy e-mailt angolul vagy németül, amelyben bemutatják az intézményüket és elmondják, milyen szívesen együttműködnének a német partnerrel, valamint hangsúlyozzák az együttműködés célját is.
- Tartsák fent és ápolják a kapcsolatot, hogy meghatározhassák a további együttműködés irányvonalait.
Hogyan találhatnak támogatóprogramokat?
A DAAD mind egyéni, mind pedig intézményi szinten számtalan lehetőséget biztosít a német és külföldi felsőoktatási intézmények közötti együttműködés kialakítására és támogatására.
További információkért látogasson el az alábbi német nyelvű honlapra: daad.de-Projektförderdatenbank.